Mérföldkő a Vacska-barlang kutatásában

2009. március 8.

AA vacska-barlangban új felfedezésekz Ajándék-barlang bontása után megújult lelkesedéssel folytattuk a Vacska-barlang kutatását. A Végtelen-hasadék legtávolabbi pontján a feltételezett fő huzatirányt, valamint a denevérkijelöléseket követve egy már tavaly megkezdett bontást folytattunk. Minket is meglepett, hogy alig néhány óra munka után lyuk nyílt a törmelékben és hamarosan már egy kisebb hasadékban bontottuk tovább a nagyobb omladéktömbök alkotta eltömődést, amin rövid idő alatt sikerült átjutni, majd onnantól már szabad volt az út. Először egy 5 méteres hasadékba másztunk le, aminek a végéből egy ablakon át hatalmas terembe láttunk be. A meredek cseppköves falon szerencsére le tudtunk mászni s csak ámultunk a méreteken. 15 méter széles, ugyanannyi magas s mint utólag kiderült 50 m hosszú csarnokba érkeztünk, aminek a Mérföldkőháti-terem nevet adtuk. Egy szép cseppkőcsoport mellett megettük a bejutás csokikat, majd nagy kőtömbökön keresztül felmásztunk a terem felső végébe, ahonnan egy folyosó vezetett tovább. Ennek oldalát több helyen nagy kőtömbökből álló omladék zárta le amelyek közé be tudtunk mászni, de alaposabban ezt a részt nem derítettük fel. A  járat a hasadék végén tovább folytatódott felfelé nehezebb mászással, így a további felfedezéseket itt is a következő alkalomra hagytuk. Visszafelé a  Mérföldkőháti-terem elején a kőtömbök között lefelé egy tág mélybe vezető hasadékot találtunk. Kitett mászással egy nagy terembe jutottunk le amit Parakőháti-teremnek kereszteltünk el. Ennek alján egy tág hasadék kezdetétől fordultunk vissza. Gondoltuk legközelebbre is hagyunk felfedezni valót…

Kovács Richárd

Több képek a barlangbólTöbb kép a Vacskáról

Pin It

Comments powered by CComment

Kategória: